Rozhovor: Botulotoxin ve stomatologii

V dnešním rozhovoru se zaměříme na téma, které možná mnoho z vás překvapí – využití botulotoxinu ve stomatologii. Naše zkušená lékařka MDDr. Kamila Cmíralová,, která se specializuje na aplikaci botulotoxinu, nám přiblíží, jaké možnosti a přínosy tato metoda nabízí v oblasti zubní medicíny.

Možná jste o botulotoxinu slyšeli v souvislosti s estetickými zákroky na obličeji, ale jeho využití je mnohem širší. V oblasti stomatologie může botulotoxin přinést úlevu pacientům trpícím bruxismem (skřípání zubů), myofasciální bolestí, či problémy spojenými s čelistními klouby. Zajímá vás, jak přesně tento postup probíhá, jaké jsou jeho výhody a pro koho je vhodný? To a mnohem více se dozvíte v následujícím rozhovoru s naší expertkou MDDr. Kamilou Cmíralovou.

  1. Jak se botulotoxin stal součástí vaší stomatologické praxe?
    Botulotoxin jsme začali u našich pacientů využívat před několika lety. Rozšířili jsme tím spektrum nabízených služeb na naší klinice.
  2. Jaké jsou hlavní přínosy aplikace botulotoxinu ve stomatologii?
    Kromě čistě estetických zákroků jako je vyhlazení nebo změlčení vrásek na čele, mezi obočím atd. lze využít aplikaci botulotoxinu při zákrocích specifických pro stomatologii – při úpravě gummy smile neboli dásňového úsměvu a pro zmírnění bruxismu, tedy skřípání zuby.
  3. Mohla byste o tom říct něco bližšího?
    Gummy smile je stav, kdy pacient při úsměvu nadměrně odhaluje dásně. Do určité míry je to specifikum daného člověka, jsme rozmanitá stvoření a byla by škoda to nutně měnit. Ale jsou situace, kdy je odhalení dásní při úsměvu opravdu velmi výrazné a pacient vnímá svůj úsměv jako neestetický. Důvodů pro vznik gummy smile je více, mnohdy se kombinují. Jedním z nich může být hypermobilní ret a právě tehdy můžeme využít aplikaci malého množství botulotoxinu nad horní ret, aby došlo k jeho ochromení a ret při úsměvu nadměrně nevyjížděl nahoru.
  4. A u skřípání zuby se využívá botulotoxin jak přesně?
    Nadměrné střípání nebo zatínání zubů v noci nebo ve dne je multifaktoriální problém, zdá se, že jde o civilizační onemocnění. Může souviset s celkovým držením těla, spánkovou apnoe, stresem, příjmem alkoholu, kofeinu, kouřením a mnoho dalšími faktory. Některé z nich pravděpodobně ještě neznáme. Pacientovi může způsobovat bolesti hlavy, žvýkacích svalů, čelistního kloubu a může docházet k poškozování zubů nebo protetiky na zubech nebo implantátech. V léčbě využíváme v první řadě režimová opatření, noční dlahy, fyzioterapii, psychoterapii atd., ale při výrazném bruxismu můžeme využít právě i aplikaci botulotoxinu do velkého žvýkacího svalu. Jde spíše o jednorázovou pomoc, nemělo by rozhodně jít o jediný způsob terapie!
  5. Jak dlouho trvá účinek aplikace botulotoxinu ve stomatologii a jak často je třeba proceduru opakovat?
    Obvyklá doba účinku jsou asi 4 měsíce, účinek pak postupně slábne. Po opakovaném podání se prodlužuje.
  6. Existují nějaké vedlejší účinky nebo rizika spojená s aplikací botulotoxinu ve stomatologii?
    Bolest a zarudnutí v místě vpichu.  A dále nadměrný efekt po aplikaci, tedy že například po aplikaci na velký žvýkací sval při výrazném bruxismu má pacient nějakou dobu problém rozkousat tvrdou potravu.
  7. Jaká je vaše zkušenost s aplikací botulotoxinu ve stomatologii u vašich pacientů?
    Řekněme velmi dobrá. Z výše uvedeného je jasné, že tzv. „stomatologické aplikace“ jsou výkony, které potřebuje opravdu jen zlomek pacientů. Jsem moc ráda, že jsme připraveni i na tyto specifické případy.

Dental Office H33
Hvězdova 33
Praha 4 - Pankrác

Contact us

    en_USEnglish