Problémy s čelistním kloubem? Fyzioterapeut Mgr. Jakub Mertlík odpovídá
Naše klinika se zaměřuje na neinvazivní léčbu problémů s čelistním kloubem, přičemž klademe důraz na spolupráci mezi fyzioterapeuty a zubaři. Tento komplexní přístup zajišťuje efektivní léčbu a dlouhodobou úlevu od bolesti.
Problémy s čelistním kloubem jsou častější, než si možná myslíte. Nejčastěji si pacienti stěžují na zvuky při pohybu čelisti a bolest vystřelující do různých částí obličeje. Fyzioterapeut Mgr. Jakub Mertlík vysvětluje, jak čelistní kloub funguje, co může způsobit jeho dysfunkci, a jak důležitá je správná diagnostika.
Jaké jsou nejčastější příznaky problémů s čelistním kloubem, se kterými se pacienti na vaši zubní kliniku obrací?
Mezi nejčastější příznaky popisované pacienty rozhodně patří nejrůznější zvukové fenomény v oblasti čelistního kloubu spojené s otevíráním nebo zavíráním úst. Dále je to vystřelování bolesti do čelní kosti, do oblasti zubů nebo očí. V neposlední řadě je to bolest vystřelující za ucho.
Můžete vysvětlit, jak funguje čelistní kloub a jaké jsou hlavní funkce tohoto kloubu v souvislosti s ústním zdravím?
Je to kloub spojující dolní čelist s lebkou. Zajišťuje zavírání a otevírání úst, pohyby do stran a také pomáhá posouvat dolní čelist dopředu a dozadu. Má klíčový význam pro mimiku, mluvení, polykání a žvýkání.
Jaké jsou možné příčiny bolestí v oblasti čelistního kloubu a jaký je postup diagnostiky těchto problémů?
Mezi nejčastější příčiny bolesti čelistního kloubu můžeme zahrnout přetěžování kloubu (např. časté žvýkání, zatínání čelisti nebo bruxismus, trauma (úder, pád). Z hlediska fyzioterapie jsou zajímavé posturální poruchy a problémy s páteří, které mohou přímo či nepřímo ovlivňovat funkci čelistního kloubu. Nezanedbatelnou příčinou jsou také artritické obtíže nebo stres.
Pro správnou diagnostiku je velmi důležitá vstupní anamnéza, kdy se pacienta dotazujeme na konkrétní problém a dále na mnoho (zdánlivě nesouvisejících) doplňujících otázek. Následuje palpační, auskultační (vyšetření fonendoskopem) vyšetření a hodnocení pohybu. Na základě těchto bodů stanovujeme diagnostiku a následnou terapii. V případě potřeby je možné využít dostupné zobrazovací metody (rtg, MRI, CT) nebo další testy (např. EMG).
Existují konkrétní faktory nebo návyky, které mohou přispět k vývoji dysfunkce čelistního kloubu?
Do této kategorie bych rozhodně zařadil zmiňovaný bruxismus, špatné posturální návyky, nadměrné žvýkání a stres, který je stále trochu podceňovaný. Mezi negativní faktory můžeme dále zařadit opakující se chybné stereotypy čelistí a tím pádem nesprávné postavení zubů. Špatné jsou i návyky ve smyslu kousání nehtů nebo okusování tužek.
Jaké metody léčby a terapie nabízíte pro pacienty s problémy spojenými s čelistním kloubem?
Pochopitelně neinvazivní fyzioterapii, která by vždy měla předcházet případnému invazivnímu chirurgickému řešení. Vše je samozřejmě konzultuváno se specialisty z oboru dentální medicíny. Fyzioterapií lze docílit změny postavení čelistního kloubu za pomoci specifických cviků. Dle potřeby jsou cviky voleny za účelem posílení nebo relaxace svalů orofaciální oblasti. Fyzioterapie čelistního kloubu je velmi specifické odvětví a je důležité uvažovat komplexně. Což v mnoha případech znamená, že na základě diagnostiky se terapie může poněkud oddálit od oblasti čelistního kloubu. Neméně důležité je zapracování úpravy zažitých návyků do běžného dne.
Jak dlouho trvá obvyklý průběh fyzioterapeutického programu pro pacienty s problémy s čelistním kloubem?
Ze zkušenosti mohu říct, že doba trvání fyzioterapeutického plánu je velmi individuální. Kdybych měl být alespoň trochu konkrétní, řeknu 6-12 týdnů. U některých pacientů dojde k vyřešení problému a u jiných se dá mluvit o provádění fyzioterapeutických cviků po dlouhá léta. Vždy záleží na stanovené diagnóze a přístupu samotného pacienta.
Existují specifické cvičení nebo terapeutické techniky, které pacienti mohou provádět doma ke zlepšení svého stavu?
Určitě ano! Jednotlivé cviky jsou dost specifické a individuální, ale kdyby chtěl být někdo preventista, doporučil bych pár tipů. Vyhýbejte se tvrdým potravinám, pokud vnímáte potencionální problém. Dále omezte žvýkání žvýkaček. Pro bruxisty platí, ať používají noční dlahu. A v ideálním případě se zaměřte na potencionální posturální problémy a včas je řešte. Zkrátka a dobře aktivní pohyb je prevence.
Jak často by měli pacienti navštěvovat fyzioterapeuta ohledně čelistního kloubu jako součást své rutinní dentální péče?
Tato odpověď by se asi měla odvíjet od akutnosti problému s čelistním kloubem. V případě akutních problému doporučuji včasnou diagnostiku a následně 1-2x/týdně návštěvu specialisty pro dobu 3 měsíců. Pokud se jedná už o zaléčený problém, je dobré zajít za fyzioterapeutem 1x za 3-6 měsíců.
Jaká je spolupráce mezi fyzioterapeuty a zubaři na klinice při léčbě pacientů s čelistními problémy?
Obecně je mezioborová spolupráce nesmírně důležitá a nápomocná, jelikož cíl všech specialistů by měl být stejný. Ulevit od bolesti a problém vyléčit. Tuto spolupráci v Dental office máme a tím pádem je zajištěna komplexní a účinná léčba nejen u pacientů s problémy týkajících se čelistního kloubu.
Dental Office H33
Hvězdova 33
Praha 4 - Pankrác
Kontaktujte nás
- Napište nám
info@dental-office.cz - Zavolejte nám
(+420) 733 737 337 - Ortodoncie a ostatní oddělení
(+420) 732 293 555