Protetika

Protetická stomatologie se zabývá nahrazováním zubů v případech, kdy zuby byly znehodnoceny kazem, úrazem anebo z jiných důvodů.

Chci se objednat

V současné době se protetická stomatologie stále vyvíjí a nabízí spoustu možností v oblasti zubních náhrad. Dnešní trend jednoznačně směřuje k používání fixních neboli nesnímatelných náhrad, která jsou pro pacienta tím nejlepším řešením. A to jak hlediska funkčního tak estetického. Díky komfortu vlastní laboratoře jsme schopní se při výrobě protetiky věnovat pacientovi individuálně a zhotovit náhrady i v krátkém čase.

 

Hlavní typy protetických náhrad:


 • Estetická keramická fazeta
   – Pomocí estetické fazety lze nahradit mírnou ztrátu tvrdých tkání, estetické nedokonalosti zubu jako tvar, barvu a další vady způsobené vývojovým poškozením, ale lze její pomocí změnit i celý úsměv. Fazeta je tenký keramický plátek, který se po obroušení přední části zubu na zub nalepí.

 • Keramická korunka
   – Korunka nahrazuje větší část zubu, která byla zničena úrazem či kazem, při zachování vlastního kořene zubu. V naší praxi Vám zhotovíme korunku celokeramickou a nebo metalokeramickou, která jak funkčně tak esteticky poškozený zub nahradí.

 • Snímací protéza
   – Snímací protéza je pryskyřičná náhrada, která není napevno fixována a lze ji libovolně odstranit. V dnešní době se využívá zejména jako provizorní řešení, ale lze ji použít i jako definitivní řešení ztráty několika, případně všech zubů.

Jak to probíhá

 • Korunka na vlastní zub
 • Keramická korunka na implantát

Korunka na vlastní zub se zhotovuje nejčastěji proto, že je zub endodonticky ošetřený nebo došlo k velké ztrátě tvrdých zubních tkání

Implantát se nechává vhojit buď úplně schovaný pod sliznicí nebo do úst kouká z dásně vhojovací váleček. Pokud je implantát úplně schovaný v dásni, tak je potřeba udělat druhou chirurgickou fázi a implantát odkrýt. (Oproti vlastní implantaci se jedná o drobnější chirurgický zákrok.)

 1. První krok

  Nejdříve se aplikuje lokální anestezie a následně se zub obrousí tak, aby se vytvořil dostatek prostoru pro zhotovení korunky.

 2. Druhý krok

  Po broušení (preparaci) zubu následuje odtažení dásně, aby byl dobře vidět okraj preparace v otisku nebo na digitálním snímku ze skeneru.

 3. Třetí krok

  Dalším krokem je otisk zubů, protilehlých zubů a registrace skusu. Na našem pracovišti nyní místo otisků velmi často využíváme skener. Při skenování jezdíme pacientovi po zubech “kamerkou” a informace předáváme laboratoři v plně digitální formě. V některých situacích – především těch složitějších – však stále zůstává otisk vhodnější.

 4. Čtvrtý krok

  Výběr barvy – u předních zubů vybíráme barvu společně se zubním technikem, v ostatních případech zvolí nejlepší odstín lékař sám.

 5. Pátý krok

  Výroba korunky v zubní laboratoři.

 6. Šestý krok

  V další návštěvě fixujeme zhotovenou korunku.

 1. První krok

  Otisk nebo digitální sken implantátu.

 2. Druhý krok

  Výběr barvy – u předních zubů vybíráme barvu společně se zubním technikem, v ostatních případech zvolí nejlepší odstín lékař s pacientem sám.

 3. Třetí krok

  Výroba korunky v zubní laboratoři.

 4. Čtvrtý krok

  Předání korunky – lékař našroubuje korunku na implantát a štolu vedoucí ke šroubku uzavře bîlou výplní. Korunku je tedy možné v případě potřeby z implantátu sundat. Korunky lepené na implantáty se dnes zhotovují jen ve specifickýcjh případech.

Často se ptáte

 • Kolik je potřeba implantátů pro zhotovení celkové fixní náhrady horní a dolní čelisti?

  Pro horní čelist je zpravidla potřeba 4-6 implantátů, záleží na velikosti čelisti a na množství zubů, které bude fixní náhrada mít. V dolní čelisti se většinou zavádí 4-5 implantátů.

 • Z čeho je zubní implantát vyrobený a mohu s ním podstoupit magnetickou rezonanci?

  Implantát je vyrobený ze slitiny titanu a je lidským organismem velmi dobře snášen. Při extrémní nesnášenlivosti titanu, existuje alternativní varianta v podobě zirkonových implantátů. Magentickou rozenanci je možné podstoupit bez problémů, je pouze vhodné pracoviště provádějící toto vyšetření na skutečnost, že máte zavedené zubní implantáty, upozornit.

 • Mohu si vybělit zuby i když mám zubní korunky?

  Zuby je možné vybělit pouze vlastní.  Korunky, fazety a výplně vybělit nelze.  Pokud máte korunky  v zadních úsecích, tak bělení nepřekáží a ostatní zoubky se mohou bělit. Pokud je korunka v přednějším úseku a nevadí Vám, že se nevybělí tak je také bělení možné. V případě že máte více dotazů můžete využít konzultaci u naší  dentální hygienistky.

 • Jak se proteticky řeší ztráta zubu u dětského pacienta?

  Pokud dojde u dítěte k předčasné ztrátě dočasného zubu, jeho nahrazení je velice obtížné. V době růstu čelisti není možné zhotovení rekonstrukcí, které by omezili růst čelisti. Z toho důvodu není možné zhotovení můstků či implantátů, kterými se mezera v chrupu řeší u dospělých pacientů. U rozsáhlých ztrát zubů je možné zhotovení tzv. mezerníčků. Jedná se o náhrady podobné celkovým náhradám. Vzhledem k rychlému růstu dítěte je bohužel náhrada funkční jen velmi omezenou dobu a děti ji často špatně akceptují.

  V případě ztráty stálého zubu ve frontálním úseku chrupu v dětském věku je možné defekt esteticky vyřešit tzv. adhezivním můstkem. Jedná se o nahrazovanou korunku zubu s drobným křidélkem, které je adhezivně připojeno pouze k jednomu ze sousedních zubů a tak nemá vliv na růst čelisti.

 • Od jakého věku mám nárok na zubní protézu hrazenou pojišťovnou a jak často?

  Nárok na zhotovení celkové snímatelné zubní protézy má pacient každé čtyři roky. Na věku nezáleží.

Galerie

Náš magazín

19. 5. 2024

Rozhovor: Botulotoxin ve stomatologii

V dnešním rozhovoru se zaměříme na téma, které možná mnoho z vás překvapí – využití botulotoxinu ve stomatologii. Naše zkušená lékařka MDDr. Kamila Cmíralová,, která se specializuje na aplikaci botulotoxinu, nám přiblíží, jaké možnosti a přínosy tato metoda nabízí v oblasti zubní medicíny.

20. 3. 2024

Dentální hygiena pro psy a zdravé veganské pamlsky

Tipy od Dental Office H33 v Praze

23. 2. 2024

Rozhovor s hlavní hygienistkou Dental Office H33

Vyzpovídali jsme hlavní hygienistku Dental Office H33 s otázkami, které Vás nejvíce zajímají.

Dental Office H33
Hvězdova 33
Praha 4 - Pankrác

Kontaktujte nás

  cs_CZCzech