Protetika

Protetická stomatologie se zabývá nahrazováním zubů v případech, kdy zuby byly znehodnoceny kazem, úrazem anebo z jiných důvodů.

Chci se objednat

V současné době se protetická stomatologie stále vyvíjí a nabízí spoustu možností v oblasti zubních náhrad. Dnešní trend jednoznačně směřuje k používání fixních neboli nesnímatelných náhrad, která jsou pro pacienta tím nejlepším řešením. A to jak hlediska funkčního tak estetického. Díky komfortu vlastní laboratoře jsme schopní se při výrobě protetiky věnovat pacientovi individuálně a zhotovit náhrady i v krátkém čase.

 

Hlavní typy protetických náhrad:


 • Estetická keramická fazeta
   – Pomocí estetické fazety lze nahradit mírnou ztrátu tvrdých tkání, estetické nedokonalosti zubu jako tvar, barvu a další vady způsobené vývojovým poškozením, ale lze její pomocí změnit i celý úsměv. Fazeta je tenký keramický plátek, který se po obroušení přední části zubu na zub nalepí.

 • Keramická korunka
   – Korunka nahrazuje větší část zubu, která byla zničena úrazem či kazem, při zachování vlastního kořene zubu. V naší praxi Vám zhotovíme korunku celokeramickou a nebo metalokeramickou, která jak funkčně tak esteticky poškozený zub nahradí.

 • Snímací protéza
   – Snímací protéza je pryskyřičná náhrada, která není napevno fixována a lze ji libovolně odstranit. V dnešní době se využívá zejména jako provizorní řešení, ale lze ji použít i jako definitivní řešení ztráty několika, případně všech zubů.

Jak to probíhá

 • Korunka na vlastní zub
 • Keramická korunka na implantát

Korunka na vlastní zub se zhotovuje nejčastěji proto, že je zub endodonticky ošetřený nebo došlo k velké ztrátě tvrdých zubních tkání

Implantát se nechává vhojit buď úplně schovaný pod sliznicí nebo do úst kouká z dásně vhojovací váleček. Pokud je implantát úplně schovaný v dásni, tak je potřeba udělat druhou chirurgickou fázi a implantát odkrýt. (Oproti vlastní implantaci se jedná o drobnější chirurgický zákrok.)

 1. První krok

  Nejdříve se aplikuje lokální anestezie a následně se zub obrousí tak, aby se vytvořil dostatek prostoru pro zhotovení korunky.

 2. Druhý krok

  Po broušení (preparaci) zubu následuje odtažení dásně, aby byl dobře vidět okraj preparace v otisku nebo na digitálním snímku ze skeneru.

 3. Třetí krok

  Dalším krokem je otisk zubů, protilehlých zubů a registrace skusu. Na našem pracovišti nyní místo otisků velmi často využíváme skener. Při skenování jezdíme pacientovi po zubech “kamerkou” a informace předáváme laboratoři v plně digitální formě. V některých situacích – především těch složitějších – však stále zůstává otisk vhodnější.

 4. Čtvrtý krok

  Výběr barvy – u předních zubů vybíráme barvu společně se zubním technikem, v ostatních případech zvolí nejlepší odstín lékař sám.

 5. Pátý krok

  Výroba korunky v zubní laboratoři.

 6. Šestý krok

  V další návštěvě fixujeme zhotovenou korunku.

 1. První krok

  Otisk nebo digitální sken implantátu.

 2. Druhý krok

  Výběr barvy – u předních zubů vybíráme barvu společně se zubním technikem, v ostatních případech zvolí nejlepší odstín lékař s pacientem sám.

 3. Třetí krok

  Výroba korunky v zubní laboratoři.

 4. Čtvrtý krok

  Předání korunky – lékař našroubuje korunku na implantát a štolu vedoucí ke šroubku uzavře bîlou výplní. Korunku je tedy možné v případě potřeby z implantátu sundat. Korunky lepené na implantáty se dnes zhotovují jen ve specifickýcjh případech.

Často se ptáte

 • Kolik je potřeba implantátů pro zhotovení celkové fixní náhrady horní a dolní čelisti?

  Pro horní čelist je zpravidla potřeba 4-6 implantátů, záleží na velikosti čelisti a na množství zubů, které bude fixní náhrada mít. V dolní čelisti se většinou zavádí 4-5 implantátů.

 • Z čeho je zubní implantát vyrobený a mohu s ním podstoupit magnetickou rezonanci?

  Implantát je vyrobený ze slitiny titanu a je lidským organismem velmi dobře snášen. Při extrémní nesnášenlivosti titanu, existuje alternativní varianta v podobě zirkonových implantátů. Magentickou rozenanci je možné podstoupit bez problémů, je pouze vhodné pracoviště provádějící toto vyšetření na skutečnost, že máte zavedené zubní implantáty, upozornit.

 • Mohu si vybělit zuby i když mám zubní korunky?

  Zuby je možné vybělit pouze vlastní.  Korunky, fazety a výplně vybělit nelze.  Pokud máte korunky  v zadních úsecích, tak bělení nepřekáží a ostatní zoubky se mohou bělit. Pokud je korunka v přednějším úseku a nevadí Vám, že se nevybělí tak je také bělení možné. V případě že máte více dotazů můžete využít konzultaci u naší  dentální hygienistky.

 • Jak se proteticky řeší ztráta zubu u dětského pacienta?

  Pokud dojde u dítěte k předčasné ztrátě dočasného zubu, jeho nahrazení je velice obtížné. V době růstu čelisti není možné zhotovení rekonstrukcí, které by omezili růst čelisti. Z toho důvodu není možné zhotovení můstků či implantátů, kterými se mezera v chrupu řeší u dospělých pacientů. U rozsáhlých ztrát zubů je možné zhotovení tzv. mezerníčků. Jedná se o náhrady podobné celkovým náhradám. Vzhledem k rychlému růstu dítěte je bohužel náhrada funkční jen velmi omezenou dobu a děti ji často špatně akceptují.

  V případě ztráty stálého zubu ve frontálním úseku chrupu v dětském věku je možné defekt esteticky vyřešit tzv. adhezivním můstkem. Jedná se o nahrazovanou korunku zubu s drobným křidélkem, které je adhezivně připojeno pouze k jednomu ze sousedních zubů a tak nemá vliv na růst čelisti.

 • Od jakého věku mám nárok na zubní protézu hrazenou pojišťovnou a jak často?

  Nárok na zhotovení celkové snímatelné zubní protézy má pacient každé čtyři roky. Na věku nezáleží.

Galerie

Náš magazín

Protetika 25. 9. 2022

Jak zklidnit citlivé zuby

Zajímá Vás, jak zklidnit citlivé zuby? Více se dozvíte v tomto článku.

Protetika 14. 9. 2022

Aktuální situace ohledně Koronaviru

Mimořádná zpráva k aktuální situaci způsobené koronavirem

Protetika 10. 9. 2022

Dentální hygiena už Vás nezruinuje?

Na co máte od pojišťovny nárok?

Dental Office H33
Hvězdova 33
Praha 4 - Pankrác

Kontaktujte nás

  cs_CZCzech