Mikroskopická endodoncie

Ošetření kořenových kanálků zubu pod operačním mikroskopem.

Chci se objednat

 

 

Našim pacientům poskytujeme zubní péči splňující mezinárodní standardy

Současná stomatologie má díky novým poznatkům a vyspělé technice stále větší tendenci specializovat se na užší obory. Jedním z nich je právě mikroskopická endodoncie, tedy ošetření kořenových kanálků zubu pod operačním mikroskopem. Kvalitní ošetření kořenových kanálků je jediným možným způsobem, jak dlouhodobě zachovat zub v dutině ústní, pokud dojde k zánětu zubní dřeně (ať již v důsledku kazu, úrazu, iatrogenně) či na zubu je již „váček“ (tedy zánět kosti v okolí hrotu kořene zubu).

Proč endononcie od H33:


 • Jestliže jste objednání k lékaři na ošetření zubu pod mikroskopem, dostáváte se na specializované pracoviště ke specializovanému lékaři. Takový lékař provádí tento typ výkonu denně a je pro něho rutinní.

 • Díky mikroskopu je lékař schopen pod kontrolou zraku ošetřit mikroskopické struktury zubu. Doslova lékař vidí co v kořenových kanálcích ošetřuje, bez zvětšovací optiky je takové ošetření dělané pouze pod kontrolou hmatu, dovnitř do zubu vidět nelze.

 • Ošetření s mikroskopem má vyšší úspěšnost a prognóza zubu je lepší než bez použití mikroskopu.

Jak to probíhá

 1. První krok

  Jako pacient se nemusíte na ošetření nijak speciálně připravovat. Jediné co je nutné brát v potaz je, že bude ošetření časově náročné cca 1 – 2,5hodiny v závislosti na typu ošetřovaného zubu.

 2. Druhý krok

  Dostanete anestezii, aby vás během výkonu nic nebolelo. Po celou dobu ošetření ležíte a lékař sedí za vaší hlavou a má nad vámi mikroskop. Při ošetření bývá téměř po celou dobu v ordinaci klid a příjemné ticho, až na případnou hudbu, která se line z reproduktorů. Samotného vrtání moc neuslyšíte, pouze na začátku a na konci ošetření. Jinak se ozývá sem tam ultrazvuk a jen velmi tiché zvuky endomotoru. Řada pacientů proto při ošetření klimbá či vyloženě usíná. Můžete se tedy připravit i na relaxaci, ikdyž se to může zdát nemožné.

 3. Třetí krok

  Počítejte se zhotovováním rentgenových snímků a to standardně na začátku a na konci ošetření, ale někdy i v průběhu, je-li to nutné

 4. Čtvrtý krok

  Po celou dobu ošetření je použit kofferdam, izolační blána, která je absolutním standardem pro endodoncii.

 5. Pátý krok

  Kořenový systém zubu je čištěn jak mechanicky, tak chemicky. Používají se strojové nástroje k opracování kanálků a silná dezinfekce.

 6. Šetý krok

  Zub je na konci vyplněn výplní.Nemusíte se tedy obávat, že byste odcházeli z ordinace s dírou v zubu

Často se ptáte

 •  Dostanu anestezii?

  ANO, anestezii aplikujeme vždy. I mrtvý zub by mohl při ošetřování hodně bolet.
 • Jak dlouho bude anestézie po výkonu ještě působit?

  Znecitlivění trvá ještě pár hodin po výkonu, přibližně 2-4hod.
 • Jak dlouho bude ošetření trvat?

  Záleží na typu výkonu, jak náročné ošetření bude, kolik kořenů a kanálků daný zub má etc., průměrně počítejte u jednokořenových zubů s 1 až 1,5 hod, u vícekořenových s 1,5 až 2,5 hod.
 • Je nějaké omezení po výkonu?

  Dejte pozor na anestezii, než odezní, abyste se nekousli do rtu či tváře. Jinak žádné omezení není. Můžete jíst, pít i kousat hned.
 • Bude mě zub po ošetření bolet?

  Je to individuální. Někteří pacienti, říkají, že o zubu vůbec nevěděli. U některých se ale bolestivost objevuje. V takovém případě zub může bolet na skus, sám od sebe, může se objevit otok, zarudnutí dásně a bolest i výraznější, kdy je nutné užít analgetikum. Přibližně 1-2 týdny je případná bolestivost normální, zub a okolní tkáně reagují na ošetření.
 • Je nutná korunka na ošetřený zub?

  Ano, zhotovení laboratorní korunky se doporučuje u všech endodonticky ošetřených zubů. Je-li tu výjimka, lékař vás s ní seznámí. Zhotovená korunka chrání zub před prasknutí klinické korunky a případným rozlomením zubu.

Galerie

Náš magazín

29. 6. 2023

Budoucnost zubařství: Jak změní obor 3D tisk

23. 4. 2023

5 nejčastějších chyb, které děláme při čištění zubů

Protetika 25. 9. 2022

Jak zklidnit citlivé zuby

Zajímá Vás, jak zklidnit citlivé zuby? Více se dozvíte v tomto článku.

Dental Office H33
Hvězdova 33
Praha 4 - Pankrác

Kontaktujte nás

  cs_CZCzech