Protetika

Protetická stomatologie se zabývá nahrazováním zubů v případech, kdy zuby byly znehodnoceny kazem, úrazem anebo z jiných důvodů.

Chci se objednat

V současné době se protetická stomatologie stále vyvíjí a nabízí spoustu možností v oblasti zubních náhrad. Dnešní trend jednoznačně směřuje k používání fixních neboli nesnímatelných náhrad, která jsou pro pacienta tím nejlepším řešením. A to jak hlediska funkčního tak estetického. Díky komfortu vlastní laboratoře jsme schopní se při výrobě protetiky věnovat pacientovi individuálně a zhotovit náhrady i v krátkém čase.

 

Hlavní typy protetických náhrad:


  • Estetická keramická fazeta
     – Pomocí estetické fazety lze nahradit mírnou ztrátu tvrdých tkání, estetické nedokonalosti zubu jako tvar, barvu a další vady způsobené vývojovým poškozením, ale lze její pomocí změnit i celý úsměv. Fazeta je tenký keramický plátek, který se po obroušení přední části zubu na zub nalepí.

  • Keramická korunka
     – Korunka nahrazuje větší část zubu, která byla zničena úrazem či kazem, při zachování vlastního kořene zubu. V naší praxi Vám zhotovíme korunku celokeramickou a nebo metalokeramickou, která jak funkčně tak esteticky poškozený zub nahradí.

  • Snímací protéza
     – Snímací protéza je pryskyřičná náhrada, která není napevno fixována a lze ji libovolně odstranit. V dnešní době se využívá zejména jako provizorní řešení, ale lze ji použít i jako definitivní řešení ztráty několika, případně všech zubů.

Jak to probíhá

  • Korunka na vlastní zub
  • Keramická korunka na implantát

Korunka na vlastní zub se zhotovuje nejčastěji proto, že je zub endodonticky ošetřený nebo došlo k velké ztrátě tvrdých zubních tkání

Implantát se nechává vhojit buď úplně schovaný pod sliznicí nebo do úst kouká z dásně vhojovací váleček. Pokud je implantát úplně schovaný v dásni, tak je potřeba udělat druhou chirurgickou fázi a implantát odkrýt. (Oproti vlastní implantaci se jedná o drobnější chirurgický zákrok.)

  1. První krok

    Nejdříve se aplikuje lokální anestezie a následně se zub obrousí tak, aby se vytvořil dostatek prostoru pro zhotovení korunky.

  2. Druhý krok

    Po broušení (preparaci) zubu následuje odtažení dásně, aby byl dobře vidět okraj preparace v otisku nebo na digitálním snímku ze skeneru.

  3. Třetí krok

    Dalším krokem je otisk zubů, protilehlých zubů a registrace skusu. Na našem pracovišti nyní místo otisků velmi často využíváme skener. Při skenování jezdíme pacientovi po zubech “kamerkou” a informace předáváme laboratoři v plně digitální formě. V některých situacích – především těch složitějších – však stále zůstává otisk vhodnější.

  4. Čtvrtý krok

    Výběr barvy – u předních zubů vybíráme barvu společně se zubním technikem, v ostatních případech zvolí nejlepší odstín lékař sám.

  5. Pátý krok

    Výroba korunky v zubní laboratoři.

  6. Šestý krok

    V další návštěvě fixujeme zhotovenou korunku.

  1. První krok

    Otisk nebo digitální sken implantátu.

  2. Druhý krok

    Výběr barvy – u předních zubů vybíráme barvu společně se zubním technikem, v ostatních případech zvolí nejlepší odstín lékař s pacientem sám.

  3. Třetí krok

    Výroba korunky v zubní laboratoři.

  4. Čtvrtý krok

    Předání korunky – lékař našroubuje korunku na implantát a štolu vedoucí ke šroubku uzavře bîlou výplní. Korunku je tedy možné v případě potřeby z implantátu sundat. Korunky lepené na implantáty se dnes zhotovují jen ve specifickýcjh případech.

Často se ptáte

  • Kolik je potřeba implantátů pro zhotovení celkové fixní náhrady horní a dolní čelisti?

    Pro horní čelist je zpravidla potřeba 4-6 implantátů, záleží na velikosti čelisti a na množství zubů, které bude fixní náhrada mít. V dolní čelisti se většinou zavádí 4-5 implantátů.

  • Z čeho je zubní implantát vyrobený a mohu s ním podstoupit magnetickou rezonanci?

    Implantát je vyrobený ze slitiny titanu a je lidským organismem velmi dobře snášen. Při extrémní nesnášenlivosti titanu, existuje alternativní varianta v podobě zirkonových implantátů. Magentickou rozenanci je možné podstoupit bez problémů, je pouze vhodné pracoviště provádějící toto vyšetření na skutečnost, že máte zavedené zubní implantáty, upozornit.

  • Mohu si vybělit zuby i když mám zubní korunky?

    Zuby je možné vybělit pouze vlastní.  Korunky, fazety a výplně vybělit nelze.  Pokud máte korunky  v zadních úsecích, tak bělení nepřekáží a ostatní zoubky se mohou bělit. Pokud je korunka v přednějším úseku a nevadí Vám, že se nevybělí tak je také bělení možné. V případě že máte více dotazů můžete využít konzultaci u naší  dentální hygienistky.

  • Jak se proteticky řeší ztráta zubu u dětského pacienta?

    Pokud dojde u dítěte k předčasné ztrátě dočasného zubu, jeho nahrazení je velice obtížné. V době růstu čelisti není možné zhotovení rekonstrukcí, které by omezili růst čelisti. Z toho důvodu není možné zhotovení můstků či implantátů, kterými se mezera v chrupu řeší u dospělých pacientů. U rozsáhlých ztrát zubů je možné zhotovení tzv. mezerníčků. Jedná se o náhrady podobné celkovým náhradám. Vzhledem k rychlému růstu dítěte je bohužel náhrada funkční jen velmi omezenou dobu a děti ji často špatně akceptují.

    V případě ztráty stálého zubu ve frontálním úseku chrupu v dětském věku je možné defekt esteticky vyřešit tzv. adhezivním můstkem. Jedná se o nahrazovanou korunku zubu s drobným křidélkem, které je adhezivně připojeno pouze k jednomu ze sousedních zubů a tak nemá vliv na růst čelisti.

  • Od jakého věku mám nárok na zubní protézu hrazenou pojišťovnou a jak často?

    Nárok na zhotovení celkové snímatelné zubní protézy má pacient každé čtyři roky. Na věku nezáleží.

Galerie

Náš magazín

26. 8. 2024

Problémy s čelistním kloubem? Fyzioterapeut Mgr. Jakub Mertlík odpovídá

Naše klinika se zaměřuje na neinvazivní léčbu problémů s čelistním kloubem, přičemž klademe důraz na spolupráci mezi fyzioterapeuty a zubaři. Tento komplexní přístup zajišťuje efektivní léčbu a dlouhodobou úlevu od bolesti.

19. 5. 2024

Rozhovor: Botulotoxin ve stomatologii

V dnešním rozhovoru se zaměříme na téma, které možná mnoho z vás překvapí – využití botulotoxinu ve stomatologii. Naše zkušená lékařka MDDr. Kamila Cmíralová,, která se specializuje na aplikaci botulotoxinu, nám přiblíží, jaké možnosti a přínosy tato metoda nabízí v oblasti zubní medicíny.

20. 3. 2024

Dentální hygiena pro psy a zdravé veganské pamlsky

Tipy od Dental Office H33 v Praze

Dental Office H33
Hvězdova 33
Praha 4 - Pankrác

Kontaktujte nás

    cs_CZCzech