Dětská stomatologie

Již od stáří šesti měsíců.

Dětská stomatologie

Dětská stomatologie

Možná nevíte, že první návštěvu u stomatologa by dítě mělo absolvovat již ve stáří šesti měsíců, kdy se většinou začínají prořezávat první zoubky. Ve světě stále koluje mýtus, že mléčné zoubky se ošetřovat nemusí. Pravdou však je, že včasné ošetření kazu mléčných zoubků, povede ke zdravým zoubkům stálým. Je pravidlem, že pokud vypadnou mléčné zuby jako zdravé, pak vyrostou také zdravé stálé zuby.

Při první návštěvě u stomatologa nemusí jít nutně o ošetření, jde spíše o první kontakt se zubařem a seznámení se s novým prostředím. V naší ordinaci se s co největší trpělivostí snažíme zbavit dítě strachu a navodit příjemnou atmosféru. Při první návštěvě se dítě povozí na zubním křesle, seznámí se s panem doktorem a sestřičkou, spočítáme zoubky a nakonec jeho statečnost odměníme dárečkem. Je důležité, aby důvodem první návštěvy Vašeho dítěte u stomatologa nebyla bolest zoubků, oteklá dáseň, anebo nahnědlé zoubky, tím by mohlo dojít k tomu, že první kontakt s lékařem bude pro Vaše dítě traumatizující a strach z ošetření by poté mohl přetrvávat až do dospělosti.

Důležitou součástí první návštěvy u stomatologa je konzultace, při které Vám lékař vysvětlí, jak správně byste měli o zoubky Vašeho dítěte pečovat doma – jakou pastu a kartáček zvolit, jakým způsobem zoubky čistitčeho se vyvarovat a také se dozvíte něco o správné výživě, čímž se minimalizuje možnost vzniku zubního kazu.

Zde Vám můžeme dát několik tipů, které je vhodné před první návštěvou dodržet:

  • je lepší dítěti předem nevysvětlovat, co ho čeká, vše se dozví od nás
  • pokud je to jen trochu možné, domluvte návštěvu v tu denní dobu, která nejlépe vyhovuje Vašemu dítěti a nenaruší jeho denní rytmus
  • nemluvte s dítětem o špatných zážitcích u zubaře, nemluvte o nich ani před nimi – co nemají, to si zapamatují 🙂
  • můžete dítěti vzít s sebou něco co má rád, například oblíbenou hračku, knihu, cd atd., které může ukázat doktorovi
  • motivace odměnou je dobrá, doporučujeme však volit něco jiného než sladkosti 🙂
  • Zdravé zoubky jsou jedním z hodnotných vkladů, které svému dítěti můžete do života dát!!!

Musíme také zmínit, že po první návštěvě je velice důležité dodržovat pravidelné intervaly preventivní prohlídky, které byste měli s dítětem absolvovat alespoň každých 6 měsíců. Při každé návštěvě lékaře, která bude pro dítě pouze rutinní a bezbolestná bude růst také jeho důvěra a ta je velice důležitá pro jeho motivaci a budoucí zdravý chrup. Při preventivní prohlídce se většinou jedná pouze o fluoridaci zoubku a jejich kontrolu, zda se správně prořezávají a neobjevují se známky zubního kazu.

Ošetření dětí v celkové anestezii

Pokud je z nějakých důvodů ošetření klasickým způsobem nemožné, nabízíme u nás na klinice ošetření dětí v celkové anestézii. Jedná se například o děti, které mají velký strach způsobený předchozím traumatem, anebo by jejich ošetření bylo dlouhé z důvodů většího množství poškozených zoubků. Celý zákrok probíhá velice šetrně za přítomnosti dětského anesteziologa asistenční sestry. Po výkonu odchází dítě s rodiči domů.

Registrace dětských pacientů

V současnosti registrujeme v zubní klidnice Dental Office H33 Praha nové dětské pacienty starší 12ti let a mladší děti pouze v případě registrace rodinného příslušníka staršího 12ti let.

Dental Office H33
Hvězdova 33
Praha 4 - Pankrác

Kontaktujte nás

    cs_CZCzech