Parodontologie

Nesprávně "Paradentóza"

Parodontologie

Co je to parodontitida?

Parodontitida patří hned po zubním kazu mezi nejčastější onemocnění dásní a tkání, kterými se parodontologie zabývá. Mezi veřejností je spíše známa pod nesprávným pojmem paradentóza.

Parodontitida je onemocnění závěsného aparátu zubu. Zub je zavěšen na složitém systému vazivových vláken, jehož nedílnou součástí je dobrý krčkový uzávěr, což je připojení okraje dásně ke krčku zubu. Pokud je tento systém dlouhodobě poškozován vzniká parodontitida a pokud není včas léčena, může vést až k předčasné ztrátě zubu anebo dokonce celého chrupu. Tím vznikají poruchy funkce zubů a ve viditelných místech i velice výrazné estetické defekty.

Co je příčinou parodontitidy?

Lidé se často ptají jak vzniká „paradontóza“. Příčinou parodontitidy jsou bakterie a jejich toxiny. Bakterie se množí v oblastech mezi zuby a dásní, čímž vzniká takzvaný plak – bakteriální povlak zubu. Neodstraní-li se plak z mezizubních prostor, pak usazováním minerálů vzniká zubní kámen, který je ideálním podkladem pro další vrstvy plaku. Protože zubní kámen velmi tvrdošíjně ulpívá na povrchu zubu, obvykle nestačí jen normální zubní kartáček a je zapotřebí profesionální vyčištění dentální hygienistkou. Pokud se zubní kámen a plak včas neodstraní, může se rozšiřovat zánět, který může vést k úbytku čelistní kosti a závěsných vláken zubu a v nejhorším případě ke ztrátě zubu.

Stadia parodontitidy:

  • lehký zánět dásně (gingivitida)
  • silný zánět dásně a závěsného aparátu zubu (parodontitida)
  • Masivní zánět a úbytek kosti
  • Na zubu se u okraje dásně usazuje zubní povlak. Dáseň se zanítí, začne krvácet.
  • Okrajová část dásně se odchlípne od zubu, bakterie se rozšíří, plak pevně ulpívá na zubním kameni a dochází k úbytku okolní kosti.
  • Dáseň ustoupí, čelistní kost a závěsný aparát dále ubývá, zub se uvolní a vypadne.

Léčba parodontitidy

Nejlepší je parodontitidě předcházet, a proto je velice důležité pravidelně navštěvovat zubního lékaře a dentální hygienistku, která veškerý zubní kámen a plak odstraní a ukáže Vám, jak nejlépe mikrobiální plak odstraníte Vy sami čištěním zubů a mezizubních prostor.

Pokud Vám je diagnostikována počínající parodontitida, je možné její postup vhodnou léčbou zastavit, při postupující parodontitidě je možné ji zpomalit pomocí chirurgického zákroku. Naši specialisté v oboru parodontologie mají s léčbou parodontitidy bohaté zkušenosti a jsou v její léčbě vysoce úspěšní. Navštivte tedy naši ordinaci v Praze, kde se o Vás postará zkušený tým lékařů a dentálních hygienistek, používajících ty nejmodernější léčebné postupy.

Dental Office H33
Hvězdova 33
Praha 4 - Pankrác

Kontaktujte nás

    cs_CZCzech